D ziałanie aplikacji oparte jest na zastosowaniu algorytmów weryfikacyjnych przygotowanych przez interdyscyplinarny zespół specjalistów GWW, składający się z doradców podatkowych, programistów, analityków IT oraz księgowych.
Algorytmy analizują poprawność wygenerowanego pliku JPK_VAT na dwóch poziomach: formalnym (w tym technicznym) oraz merytorycznym.
Poziom formalny, czyli sprawdzenie poprawności struktury wygenerowanego pliku pod kątem zgodności z wymaganiami technicznymi Ministerstwa Finansów a w szczególności:
Wymagalności danych, tzn. czy wszystkie pola, które muszą zostać przez podatnika uzupełnione są wypełnione prawidłowymi danymi;
Unikalności danych, część danych w strukturach pliku JPK powinna być unikalna, czyli dana informacja nie może się powtarzać w ramach jednego pliku;
Długości danych w odniesieniu do poszczególnych typów pól (np. tekstowych, liczbowych);
Typu i formatu danych zawartych w poszczególnych polach;
Ciągłości danych w przypadkach pól, które wymagają jej zachowania;
Zgodności danych z danymi słownikowymi jeżeli poszczególne pola mogą zostać wypełnione jedynie poprzez podanie konkretnej wartości;
Zależności pomiędzy danymi wymagana w przypadku pól powiązanych ze sobą, np. wypełnienie pola K_15 oznacza konieczność podania wartości także w polu K_16.
Na tym poziomie zidentyfikowane błędy mogą nie generować żadnego ryzyka podatkowego, niemniej jednak mogą rodzić problemy z przesłaniem wygenerowanego pliku oraz negatywnie rzutować na czytelność danych i możliwość dokonania ich analizy.
Poziom merytoryczny, czyli przeprowadzenie analizy merytorycznej danych zawartych w pliku JPK_VAT za pomocą przygotowanego przez zespół GWW zestawu testów oraz interpretacja otrzymanych wyników przez doradców podatkowych.
Testy merytoryczne prowadzone są w odniesieniu do poszczególnych obszarów zdefiniowanych na potrzeby badania, np. w zakresie momentu ujęcia danego typu transakcji w ewidencji VAT, wywiązania się przez podatnika z obowiązku wystawienia faktury VAT w terminie przewidzianym przepisami prawa, prawidłowości ujęcia odwrotnego obciążenia, zastosowania odpowiedniej stawki podatku czy też istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Na tym etapie, otrzymane wyniki pozwalają na identyfikację obszarów, które stanowią błąd w rozliczeniach podatkowych podatnika rzutujących na wysokość zobowiązania podatkowego. Ponadto, wskazane zostają także obszary, które świadczą jedynie o potencjalnym ryzyku błędu a w konsekwencji mogą rodzić wątpliwości organów podatkowych.